İçeriğe geç
Anasayfa » Blog » KÜÇÜK TUVALETİ NASIL KİLER YAPARIZ?

KÜÇÜK TUVALETİ NASIL KİLER YAPARIZ?

Merhaba Dostlar,

Uzun bir aradan sonra şeffaf not defterime yazma fırsatı ancak bulabildim. Başlıktan da anlaşılacağı gibi, malum; ev taşıma…

Taşındığım evde birtakım nereye koyacağımızı ve özellikle çocuklu aileler için tehlike arz edebilecek kimyasalları konumlandırmak amaçlı beyin fırtınası yapmaya başladık. deneyimlerimizin de sonucunda, misafir için ayrılan ama hiç bir misafirin de kullanmadığını keşfettiğimi,çoğu evin standardında olan alaturka tuvaletimizi bu konuya çözüm olabileceğini düşündük ve işe koyulduk.

Biraz sonra detaylı yapım aşamalarını fotoğraflı olarak paylaşacağım gibi, küçük bir kiler edindik. Bu yolda esinlendiğim bir kaç blok sahibi de oldu. Özellikle tuvalet olduğu için, konu koku ve su korkusu olabiliyor.bununla ilgili küçük önlemler alarak başa çıkabileceğinizi içtenlikle söyleyebilirim. o zaman hadi başlayalım….

Öncelikle ilk yapmamız gereken, sonradan başımıza bela olabilecek koku probleminin önlemini almak oldu. Spontan bir şekilde düşündükçe güzel bir sonuç bulduğumu düşünüyorum. ve bunu internette taramalarımda hiç yapılmamış olduğunu farkettim (veya ben rastlamadım)

Tuvaletin deliğini hepimizin de bildiği gibi yaylı tuvalet kapağını biraz modifiye ederek kapatmayı düşündüm

Önce altındaki açılabilir yaylı sistemini  silikonladım.

Sonra üstüne silikon sıkarak,  hırdavatlarda ve yapı marketlerde bulabileceğiniz, 75 lik boru kapağı olarak adı geçen kapağı üzerine yapıştırdım.Bu boru kapağı tam istediğim aparat oldu.

Böylelikle tuvalet giderinden gelecek hertürlü tehlikeyi önleyecek aparatımızı hazırlamış olduk. aparatı gider deliğine oturttuğumuzda kilitli bir şekilde yerleşiyor zaten. Ama o kısımda da silikon kullanarak içinizi ferahlatabilirsiniz.

 Maliyet : 10 TL

Daha sonra kapatmak istediğiniz kısmı ki, üzerini nasıl kullanmak istediğinize bağlı, biz çamaşır makinası ve çamaşır sepetini düşündük. Bunun için herhangi bir marangozdan sağlam bir 18mm MDF işinizi görecektir. Ben marangozun elindeki çıkma mdf lerden kestirdim ve şansıma da tam da istediğim renk vardı. altına da, tuvalet taşının yüksekliğini absorbe edebilecek yükseklikte ayaklar monte ederek, düz bir zemin oluşturabilmenizde fayda sağlayacaktır.Ayakları MDF nin büyüklüğüne göre de güçlendirmeyi ihmal etmeyin.Zira benim kestirdiğim parça 100*70 olduğu için, 4 ayak taktığımda, makina üstüne gelince ortadan biraz çökme yaptı ve hemen iki ayak takviyesiyle ortayı güçlendirdim.

                      

Maliyet : 20 TL

                             

 

Yer düzeneğimiz de oturduktan sonra iş tasarım kısmına ve teknik desteklere kaldı. Şimdi, çamaşır makinasının temiz su alacağı ve kirli suyu vereceği bir sistem gerekliydi. Bunu da, tuvaletteki yere yakın olan musluğu temiz su alarak,gideri de yine tuvaletin içindeki lavabo sisteminin giderini kullanarak çözmeyi düşündüm.Musluğu sökerek çamaşır makinası musluğu monte ettim. Lavabo ünitesini yerinden söktüm ve altındaki sıcak soğuk su gelirlerini kör tapa ile iptal ettim.

                                    

Bir de tuvalete sifon olarak kullanılan bir su geliri vardı.oraya kör tapasını biraz çıkıntılı kör tapa takarak daha fonksiyonel hale getirdim.Bir askılık vazivesi aldı. Altındaki boru deliğini de kapatmış oldu.

 —

Ve son tknik olarak ihtiyacımız olan da bir elektrik priziydi.Bu herkesin tuvaletindeki konuma göre farklılık gösterebilir.Fakat bizimki malesef istediğimz yerde olmadığı için uzatıp,sıva üstü bir priz yapmak zorunda kaldım.

Şimdi geldik en güzel ve zahmetli tarafına. Bu kısımda bir mobilyacıdan destek alıp farklı tasarımlar da yapabilirsiniz. fakat bununla doğru orantılı olarak maliyetinizin de artacağını unutmayın. en güzeli el emeği göz nuru derseniz benim gibi, iş başa düşer:)

Önce konumlandıracağınız raf sistemini tasarlayıp ölçü alıyoruz. Daha sonra raf sistemleri satan herhangi bir raf mağazasından bildiğimiz market raf sisteminin aparatlarını alıyoruz. Raf ayaklarının standart 2 metre olduğunu tabiki mağazaya gidince öğrendim. iki tane iki metrelik raf kızaklarını aldıktan sonra bir de sanayiye gidip demircide kestirme işi çıkmış oldu. Bu arada internette de bu raf sistemlerinin satışı mevcut. iki tane raf kızağı ( veya tutacağı) ve karşılıklı olmak üzere 8 tane ayak(40cm enindeki rafı desteklicek büyüklükte) toplam 40 TL ye mal ettim. Ve boyutları 100*40 olacak şekilde 4 tane de mdf raf kestirdim.Mdf rafların tanesi de 30 tl ye geldi.Daha uyguna da bulunabilir.

Önce raf kızaklarını istediğim yüksekliklerde tutarak vida yerlerini işaretledim ve bir elimde matkap başladım delmelere…

Kızaklar yerine oturduktan sonra kestirdiğim mdf raflara da ayakları iki uçlarına vidaladım ve raf sistemi de hazır hale geldi.

 Raflar tak çıkar olduğu için aralarındaki mesafeyi gönlünüze göre değiştirme imkanına sahipsiniz.

Bundan sonrası teferruat arkadaşlar. Eşyalarınızı koyduktan sonra kalan boşlukları da portatif şekilde değerlendirmek sizin zevkinize kalmış.

Biraz önce yazdığım gibi,raf kızakları standart 2 metre oluyordu ve ben benim ihtiyacım olan 1,25 m yi sanayide kestirmiştim. E geri kalan 0,75 lik bir kısım ziyan mı olsun.

Onu da hemen kapı girişindeki 15 cm en boyutuna izin veren bir boşluğa 3 raf ve raf ayağı daha alarak (9 TL ekstra maliyetle) konumlandırıverdim.

Bundan sonrası keyfe keder derken bir kaç tane daha yaptığım olayı paylaşayım.Mesela kapı arkası boş kalacaktı ve bu benim içime el vermedi.Çok nadir kullandığımız çamaşır kurutma standını 2 ayak ile oraya konumlandırıverdim. Ve ışık sisteminin müteahitlerin inşaatta takmış olduğu aydınlatma kutusunun yetrli ve şık olmadığını fark ederek oraya da led aydınlatma yı takarak görsel ve aydınlık anlamında da desteklemiş oldum.

      –>  

Kendimce kullanışlı bir kiler&çamaşır odası yaptığımı düşünüyorum. Eğer dar ve kullanılmayan alanları olup böyle bir fikri olan arkadaşlara ışık tutabildiysem ne mutlu bana:)

her türlü sorunuz için iletişim bölümünden bana ulaşabilirsiniz.

Sevgiyle, sağlıklı kalın…

Mustafa Kabasakal

 

“KÜÇÜK TUVALETİ NASIL KİLER YAPARIZ?” hakkında 79 yorum

   1. Kiptaş ta oturup kullanılmayan vc yi çamaşır odası yapmaya çalışanlardan biri de benim..
    Makineyi açtım deneme aşamasındayım.
    Fikriniz için teşekkürler.

   2. Merhaba öncelikle çok deteylı ve özenli anlatmışsınız teşekkürler. Benim sorum şu makine altına mdf değildi makine altlığı (yükseltici) koysam nasıl olur acaba

    1. Merhaba, yorumunuz için ben teşekkür ederim. Zemine sağlam oturduğu sürece hiçbir problem olmaz bence. Önemli olan makine nin çalışınca sallanmaması ve zemindeymiş gibi doğru durması. Yeriniz uygunsa gayet iyi olur.
     Kolay gelsin:)

      1. Merhabalar, bende vcmi kapatmak istiyorum fakat herhangibir calisir makine koymiycam supurge utu utu masasi hali gibi esyalari koycam bunun için de sizin yapmış olduğunuz işlemleri mi yapmalıyız teşekkürler iyi çalışmalar diliyorum

    2. Çok aydınlatıcı bir paylaşım olmuş. Teşekkürler!
     Üst komşudan sızıntı olma ihtimaline karşı bir önlem tavsiyeniz var mı?
     Şimdiden teşekkürler!

     1. Merhaba. Yorumunuz ve okumanız için teşekkürler. Cevabı size mail attım. Umarım faydalı olur. Sevgiler

  1. Mustafa Bey Güzel çalışma tebrikler.Bir sorum olacak:
   Çamaşır makinesinin giderini nereden verdiniz ?

   1. Teşekkür ederim Emre Bey.Çok kullanışlı oldu gerçekten ve hala bir sorun yaşamadık. Çamaşır makinesinin giderini, söktüğüm lavabonun giderine verdim.Lavabodan akan su nasıl gidiyorsa, makineden de aynı şekilde gidiyor. Sadece makinenin altındaki platformu güçlü tutun.Çünkü çalışınca sallanma yapabiliyor. Kolaylıklar dilerim

    1. Mustafa bey soyle bir sorum olacak. Gıda ürünlerini koymak mantıklı olur mu? Birde hic koku durumu oldu mu? Tesekkurler…

  2. Merhaba çok kullanisli olmuş emeginize sağlık bu kestirdiginiz raf nerden bulabilirim en uygun fiyata

   1. Mustafa Kabasakal

    Merhaba,teşekkür ederim.rafları ölçüsünü aldıktan sonra tabakayı kestirerek alabilirsiniz. Sanayide fiyat araştırıp, uygun bir marangozdan almanız daha avantajlı olur. Hazır olanlar pahalıya geliyor.

     1. Merhaba. Tabiki herşey olabilir. Ama buradaki mdf yapımındaki amaç, tuvalet taşının ölçülerine uydurup tam üstüne oturtmayı ve ayakların zemine tam oturmasını sağlamak. Eğer bahsettiğiniz altlık uyuyorsa neden olmasın.

  3. Emeğinize sağlık çok güzel olmuş klozeti iptal ederek böyle bir çamaşır makinesi yerleşimi yapmak mümkün olabilşr mi sizce?

   1. Merhaba, yorumunuz için teşekkür ederim. Klozeti iptal ettiğinizde de aynısı yapılabilir. Buradaki dikkat edeceğiniz durum, çamaşır makinesinin ihtiyacı olan kirli ve temiz suyu lavabonun gideri ve musluk suyu gelirinden aldım. Çamaşır makinesini kuracağınız yerde bir tane gider bir tane de su alacağınız gelir olması durumunda hiçbir sıkıntı yaşamazsınız. Klozeti kaldırdığınızda, koku vs olmaması adına kaldırdığınız bölgeye izolasyonu iyi yapmak ilerisi açısından da önemli olacaktır. Kolay gelsin, Selamlar:)

  4. Sizden ilham alarak buna benzer bir kurulum yaptık 80×80 bir seramik ve altına strafor koyduk fakat makine kurutmaya geçtiğinde aşırı sallantı yapıyor nasıl engelleyebilirim bir fikir verebilirmisiniz
   Teşekkür ederim

   1. Merhaba. Öncelikle faydalı olduysam ne mutlu. Teşekkür ederim. Bahsettiğiniz sorunu ben de ilk etapta yaşadım. Bunun için çamaşır makinası altlığı olarak hazır ayaklar satılıyor. Bu çözüm olabilir. Bana bir fotoğraf gönderebilirseniz daha faydalı olabilirim belki. Mail adresime gönderebilirsiniz. mstfkabasakal@gmail.com

   1. Merhaba, Market raf sistemleri satılan heryerde var. Ben Antalyada ikamet ediyorum. Antalya raf adında mağza var. Oradan aldım. Ama sanayide rahatlıkla bulabilirsiniz. Hazır ölçüleri var. İstediğiniz ölçüde kestirip artanlarla da küçük raflar yaparsınız. Boşa gitmemiş olur

  5. Mustafa Bey merhaba. Emeğinize sağlık, çok başarılı olmuş. Ben de küçük tuvaletim için bunu düşünüyorum 1 yıldır. Ancak şöyle bir sorun var. Küçüçük bir tuvalet ve içinde lavabo yok. Dolayısıyla kirli su gideri için sizin yönteminizi kullanamayacağım. O noktada ne yapmak lazım? Diğer sorun ise kapısı o kadar dar ki makinenin girebilmesi için kapıyı da yaptırmam lazım, yani önce söktürüp, kırdırıp, yeni bir kapı yaptırmalıyım. Kapı işini hallettim desem kirli şu giderinde takıldım kaldım. Var mı bir çözüm öneriniz?

   1. Merhaba Pınar Hanım. Öncelikle teşekkür ederim, faydalı olduysa ne mutlu. Sizin durumunuza gelince, hiç telaşlanmayın elbetteki mümkün. Lavabo yoksa bile mutlaka bir musluk vardır tuvalette temiz suyu aldığınız. Çamaşır makinasına gelen temiz suyu oradan alacağız. Pis su giderine gelince, benim tuvalet giderine silikonla kapattığım kapağa, makinenin pis su giderini veren boru çapında bir delik açıp, etrafını silikonlayın. Böylelikle pis su, tuvaletin giderine verilmiş olacaktır. Boruyu makinanın arkasından altındaki mdf bin de altından direk deliğe vereceğiniz için görünmeyecektir de. Kapı konusunda da, akordiyon kapılar satılmakta. Google da aratırsanız karşınıza çıkar. Akordiyon kapıyla da kırmaya dökmeye gerek olmadan sorunu çözmüş olursunuz. Benim aklıma gelen bu yöndedir. Farklı fikirler de türetebiliriz takıldığınız noktada. Selamlar…

    1. Dip Not : Kapı muhtemelen içeriye açıldığından sıkıntı vardır. Kapı kasasıyla beraber sökülüp ters takıldığında dışarı açılacaktır. ?

  6. Mustafa bey hayran kaldim gercekten. elinize saglik. ben de bu dusuncelerdeyken buldum sizi. yalniz bu camasir makinesinin altina koydugunuz parcanin ortasinda cokme oldugundan ve o kisma da ayak yapmissiniz. dusunuyorum kafamda oturmuyor. orta ayaklar tuvalet tasinin cukur kismina denk geliyor nasil yukseklik ayarladiniz? tuvalet tasinin cukur kismi bombeli yapidadir ya hani☺

   1. Merhaba Şeyda Hanım. Çok teşekkür ederim beğeniniz için. Yardımcı olabilirsem ne mutlu. Bahsettiğiniz konu şöyle ki, tuvalet çukur şeklindedir doğru, ama ayak koyacak kısımlar da yüksek tir. Koyacağınız çubuk şeklindeki desteğin yere temas edecek iki tane ayakları, tuvalet taşının(çukurunun) dışından yere temas edecektir.böylelikle siz çökmeyi engelleyecek desteği koyarken çukur kısımla hiç bir alaka kurmayacaksınız. Daha fazla görsel destek isterseniz,mail olarak destekleme kısmını görselleyenilirim. Selamlar

  7. Çok begendim ellerinize saglik. Peki geri cikarmak istedigimde cikarabilirmiyim tuvalet deliginde ki aparati tutucak yeri kalmamis gibi. Ben kiraciyim gidince acik birakmam gerekicek?

   1. Teşekkür ederim.tabiki çıkarabilirsiniz. Gideri kapatan kapak silikonla sabitlendi. Silikon çıkabilir. Fakat raf yapımında fayansı delmek zorunda kalacaksınız. Bu sorun olmaz ise diğerleri tekrar eski haline kolaylıkla gelebilir

  8. Inanilmaz faydalandim hem maliyetleri paylasmissiniz hemde kademe kademe yaptiklarinizin oncesi sonrasini Allah razi olsun ev minicik okadar uzulmustum ki kilerim yok okadar bavul ivir ziviri nereye koyucam diye suan Allah razi olsun diyorum ne diyim cok zekice

   1. Merhaba. İyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim. Ne mutlu faydam olabildiyse. Bilgi, paylaştıkça güzeldir? Selamlar

  9. Merhaba
   Çok güzel bir geri dönüşüm olmuş. Şimdi bizde bugün itibari ile geri dönüşüme başlıyoruz. Sormak istediğim birşey var. Sifonu nasıl söktünüz.
   Ikinciside raf sistemini 1.25 yerine çamaşır makinesi üzerinden itibaren başlasaydınız olmaz mıydı. Yersen yapmanızın sebebi raflara kpnulacakların ağırlığını taşıması için mi yerden başladınız?
   Bizlere öncü olması adına son halini de paylaşabilir misiniz?
   Teşekkürler

   1. Merhaba, güzel yorumunuz için teşekkür ederim. Faydalı olduysa ne mutlu. Öncelikle birinci sorudan başlayayım.
    – sifonu ingiliz anahtarıyla (su anahtarı) kolaylıkla sökebilirsiniz.
    -1,25 yapmamın sebebi, rafların yerlerini isteğime göre değiştirebilmem için yeterli ölçü olması. Çamaşır makinesine biraz üstte başlamam da, makinede bir arıza olursa çıkarırken rahat hareket edebilmem için. Bunlar tamamen opsiyonel. Rafların takıldığı aparat yerden başlamıyor. Ama raf kızakları nekadar uzun olursa okadar fonksiyonel olur diye düşünüyorum. İleride daha çok raf ekleyebilirsiniz. Bana bir mail atarsanız, size daha detaylı güncel fotoğraf atabilirim. Şimdiden hayırlı olsun.

  10. merhaba…benim sorum..orayı tamamen düz bir zemin haline nasıl getirebilirim…tiksindiğim için laminat disenebilinirmi sizce…en temiz ve duz nadil olur…

   1. Merhaba, tamamen düz bir zemin sanırım zor olur. Çünkü duvalet taşının bir yükseklik farkı var. O farkı bir şekilde giderdiniz diyelim, laminant yaptınız. Eğer çamaşır makinesi koyacaksanız, herhangi bir su sızıntısında tabana müdahale etmek için laminantı sökmeniz gerekecek. Eğer makine koymayacaksanız zemini ek yüksek fayans ile düz yapabilirsiniz diye düşünüyorum. Yaparsanız da paylaşımınızı merakla beklerim:)

  11. Mustafa Bey merhaba, fikrinizi çok beğendim, ve biz de küçük tuvaleti kiler yapma düsündesindeydik, sizin videonuzu gördüm, hemen koctas a gidip malzemeleri temin ettim. Bugün de uygulamasını yapacağım.. Sizi tebrik eder ve pratik fikirlerinizin devamını dilerim.. Harikasıniz!

   1. Merhaba, çok teşekkür ederim. Yorumunuzla çok mutlu ettiniz. Umarım istediğiniz gibi olmuştur. Güle güle kullanın:)

  12. Merhaba bende bu sekilde yapmak istiyorum sizinki çok güzel olmuş fakat camasir makinesi buhar yaparmi benim giderim yok wc den vericem mdf cururmu onu düşünüyorum bi süre sonra mermerde koymak istemiyorum başka ne onerebilirsiniz makinanın altına koyabilecigim.

   1. Merhaba, anladığım kadarıyla, tuvalet içinde lavabo olmadığı için gideri kendi içinde çözümleyeceksiniz. Öncelikle çamaşır makinesi buhar yapmaz, bundan dolayı bir sorun yaşamazsınız. Gideri aşağıya vereceğiniz için, mdf kesiminde gider hortumunun gideceği kadar bir boşluk veya delik bırakmayı unutmayın. Mdf koymanız, hem altına ulaşım için,hem de kullanım açısından pratik ve ucuz olacaktır(mermere göre). Ben hiç bir sorun yaşamadım. Mdf sunta gibi suya karşı çok hassas değildir. Kaldıki, gider hortumu delik değilse veya yerinden çıkmamışsa suyla temas edecek bir tehlikesi bulunmamakta. Çok endişe etmeyin bence, dediğim gibi hala hiç bir problem yaşamadım ben. Kolay gelsin..

  13. Merhaba mustafa bey elinize sağlık çok güzel görünüyor.
   size bir sorum olacak. raf kızağını ve rafları tutacak aparatları nereden aldınız acaba benimde kullanmadığım bir wc var düzgün birşey yapmak istiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim.

   1. Merhaba. Teşekkür ederim. Raf sistemini market rafı satan herhangi bir yapı marketten alabilirsiniz. Ölçüleri sabit olduğu için kızakların, istediğiniz ebatta sanayide demircilere kestirebilirsiniz. Ben Antalya da, Antalya Raf adında bir marketten aldım. Kolay gelsin

  14. Merhaba fikriniz çok hoşuma gitti inşallah bende yaptırmak istiyorum küçük tuvaletimi aklıma takılan koku olurmu geri koku verir mi tuvalet

   1. Merhaba Kübra Hanım. Öncelikle beğeniniz için teşekkürler. Koku konusunda benim uyguladığım silikonlu kapak konusunu yapın, hiç bir şekilde rahatsızlık yaşamazsınız. Zira ben iki yıldır kullanıyorum,hiçbir şekilde sıkıntı yaşamadım. Sevgiler

  15. Merhaba, tam da aklımdan geçen şeyi hayata geçirmişsiniz. Ben de böyle bir şey düşünüyorum. Küçük tuvaleti kiler olarak kullanmak birçok anlamda işimize yarayacak. Biz çamaşır makinesi vs. koymayacağız. Sadece temizlik malzemeleri ve diğer her gün kullanmadığımız şeyleri depolayacağız. O nedenle lavaboyu da kaldırmayı düşünmüyorum. Sadece tuvalet taşını sizin gibi izole edip ardından alt kısma uygun bir mdf kestireceğim. Sonra da uygun yerlere raf yapacağım. Yalnız benim sifon gömülü ve dışında sifon düğmesi var. Oraya yanlışlıkla basılmasını engellemek için ne yapabilirim? Yani sifonun çalışması büyük sıkıntı olabilir. Bir de uzun süre sifonun çalışmaması bozulması gibi bir durum ortaya çıkarır mı acaba? Yani belki ileride tekrardan alaturka tuvalet ihtiyacı hasıl olursa yeniden eski haline getirme ihtimaline karşı sistemi geri dönülebilir kılmayı düşünüyorum da. Şimdiden teşekkürler.

   1. Merhaba, yorumunuz için öncelikle teşekkür ederim. Ben sizin yerinizde olsam, sifon kapağını çıkarıp ya yerine aynı boyutta şık bir pano koyarım, zira kendi boyadıgınız veya hazırda aynı ölçülerde de olabilir.çünkü yanlışlıkla basılması gerçekten sıkıntı yaratır. Ya da üzerini kaplarsanız basılma riski de kalkar.
    Uzun süre kullanılmadıgında sorun olacağını düşünmüyorum. Herne yaparsanız da, sifon a giden suyn vanasını kapatın. Kapattıktan sonra deposu bir daha dolmayacaktır. Kolay gelsin

  16. Merhaba, yapmış olduğunuz iş birçok kişiye olduğu gibi bana da cesaret verdi. Aklıma takılan tek soru şu ki bu şekilde monte edilmiş raflar max ne kadar ağırlığa dayanabilir? Konserve, tabak vs. gibi ağır şeyler koyulduğunda eğilme olma durumu kaç kilodan sonra başlayacaktır aklıma takıldı. Ön desteği olmadığı için ne kadar sabit durur ve dayanıklı olur merak ediyorum. Şimdiden teşekkürler…

   1. Merhaba, yardımcı olduysam ne mutlu. Teşekkür ederim.raflar mdf oldugu için hiçbir sıkıntı yok. Aslında rafı tutan ayaklar öne kadar destek veriyor. Ayak boyları standart 40 cm oldugu için de mdf ler 40 cm en inde. Biz, sizin saydığınız herşeyi koyduk v hiçbir sorun yaşamadık. Daha garanti olsun isterseniz, duvara sabitlediğim raf ayak tutucularından bir de orta kısma yaparsanız hiç bir tedirginlik yaşamazsınız. Ortadan da bir ayak desteklemiş olur. Ama dediğim gibi bu halde bile sorun yaşamadık. Kolay gelsin

  17. Merhaba
   Gerçekten harika bir iş çıkarmışsınız,aynı durum bende de var kullanılmayan küçük tuvaletimin üzerini nasıl kapatabileceğimi düşünürken paylaşınız karşıma çıktı hee işte böyle bişey istiyorum dedim harikasınız gerçekten çamaşır makinesi artık banyodan kısa bir yolculuğa çıkabilir,ellerinize sağlık güle güle kullanın paylaşımınız içinde teşekkür ederim…

   1. Mustafa Kabasakal

    🙂 esas ben teşekkür ederim, ne kadar içten yazmışsınız.
    Umarım istediğiniz gibi olur, yardımcı olduysam ne mutlu.

  18. Sizi tebrik ediyorum çok güzek iş çıkarmışsınız acaba lavaboyu sökmek kolay mıdır, ben tek başıma yapabilir miyim bayan olarak?

   1. Merhaba, çok teşekkür ederim. Faydalı olduysa ne mutlu. Kesinlikle sökebilirsiniz. Genel olarak altında sağ ve soldansadece iki vida ile duvara tutunuyor. Çok basit bir şekilde anahtar takımı ile sökebilirsiniz.Kolaylıklar

   1. Merhaba, tam net bilmiyorum ama, hemen hemen tüm temizlik mlazemelerini yerleştiriyoruz. Bu sizin raf uzunluğu ve rafın altındaki raf ayaklarının aralığına bağlı. Gözlemleyerek denemenizi tavsiye edebilirim. Kolaylıkar

  19. Merhaba öncelikle emeğinize sağlık çok güzel bir çalışma olmuş, bende yakında küçük tuvaletimi kapatıp aynı sistemi yapacağım fakat gideri lavoba olmadığı için yorumlara yazılan cevabınızdan ilham alarak tuvalet giderine vereceğim fakat tazikli bir su gelmesi durumunda bir aksaklık yaşanırmı diye tereddut ediyorum. Sizce teknik olarak bu beni zor duruma sokar mı? Şimdiden teşekkür ederim,

   1. Merhaba, öncelikle teşekkür ederim.
    Sorunuza gelince, gidere verip etrafını iyi bir şekilde silikonladiktan sonra bir problem olacağını düşünmüyorum. Öncesinde basınçlı su vererek test ederseniz emin olmuş olursunuz. Kolaylıklar:)

  20. Merhaba, gider ağzının üstte olması herhangi bir sıkıntı yarattı mı acaba ? Geri tepme vs gibi ? Bir de musluğun altta olması ( makina temiz su muslukları hep yukarıda oluyor ya ) su çekimi tanzik bakımından sorum yarattı mı ? Teşekkür ederim??

   1. Merhaba, gider ağzı olarak bahsettiğiniz i tam anlamadım. Ben kirli su gideri olarak döktüğüm lavabonun giderini kullanıyorum. Makineden üstte kalıyorum herhangi bir sorun yaşamadım 3 yıldır. Eger yapmadan fotoğraf atarsanız mail olarak birlikte fikir yürütebiliriz, ilerisi için daha sağlıklı olur. Selamlar

  21. Ellerinize saglik öncelikle. Benim çamaşır makinesini koyacak yerim yok. Onun için küçük wc yi kullandım, 18 mm mdf kestirip, makineyi üzerine koydum fakat sıkma işleminde makine feci ses ve titreşim veriyor. Siz ayak koymuşsunuz dikkat ettim. Acaba ayak koysam bu sorunu cozer miyim? Şimdiden teşekkür ederim.

   1. Mustafa Kabasakal

    Merhaba.teşekkür ederim? Evet, ayak koyarsanız sorun olacağını düşünmüyorum çünkü ayaklar vidalı oluyor genelde ve istediğiniz yükseklikte ayarlama şansınız var. Bu sayede yerle teması kesilince de makine sıkma işleminde sallansa bile ses duyma ihtimaliniz ortadan kalkmış oluyor. Kolay gelsin.

  22. İyi günler. Küçük wcye sert plastikten palet aldık ama yine de çalışırken titreşim yapıyor. Tuvaletin taş kısmını nasıl düzleyebilirim dşye düşünüyorum. Üstüne sonra mermer koysam diyorum. Tuvalet taşına denk gelen kısmı düzlemek daha doğru olacak ama nasıl bilmiyorum.

   1. Merhaba, palet in altına 4 köşesine tuvalet taşınla teması kesecek yükseklikte ayak takarsanız sorun çözülmüş olur. Ayaklar wc taşının etrafında ve fayansa tam oturursa titreme yapmaz. En azından bizimki yapmıyor:)
    Kolay gelsin

    1. Merhaba Mustafa bey yorumlarınızı okudum herkes yardımcı oluyorsunuz benimde küçük bir tuvaletim var kapatıp çamaşır makinesini koymak istiyorum koku ve herhangi bir böcek çıkmasından endişeliyim ben tuvaletin deliğini komple kapatıp taşın çukurluğunu doldurmak istiyorum bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler

     1. Merhaba Ayşe Hanım, yorumunuz için teşekkür ederim, fayda sağlayabiliyorsam ne mutlu.
      Benim yanımdaki tarifim ve paylaştığım resimlerdeki gibi yaparsanız kapatma işlemini(tapa ve çift taraflı silikonlama), hiç bir problem yaşamazsınız emin olun. Tamamen doldurmanıza gerek kalmaz. Kolay gelsin.

  23. Merhaba verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler özellikle çamaşır askılığı beni aydınlattı:) yalnız bir şey merak ediyorum tuvalet üstü kapağı yüksek koymanızın bir sebebi var mı? Ben sadece kiler olarak kullanıcam makina olmayacak dümdüz bir mdf koysam sıkıntı yaşar mıyım ?

   1. Merhaba, Öncelikle yorumunuz için ben teşekkür ederim. Faydalı olduysa ne mutlu:)
    Kapağı yüksek koymamın sebebi, makinadan ziyade düz bir platform oluşturmak. Çünkü mdf kapagın amacı bir anlamda da alttaki wc taşını kapatmak. ÜDz bir zemin olmadığı için de ayaklı bir mdf ile düz bir zemin elde etmek. Zira, üzerinde dengede duramaz.
    Kolaylıklar,

  24. Merhaba paylaşımınız için çok teşekkürler. Raf ayaklarının takıldığı delikli platformun piyasadaki adı nedir acaba?

  25. Merhaba hala memnun musunuz 🙂 tuvaleti kapatip camasir makinesi ve üstüne kurutma makinesi koymak istiyorum. Mdf de alt ortadan destek verdiniz mi? Yoksa sadece yanlarda mi ayak var ?

  26. Merhaba cevaplarsanız çok sevinirim bende bu şekilde.yapacagim da siz dört ayak taktığınızi belirtmişsiniz sonradan 2 ayak daha ekleme yapmışsınız onun fotoğrafını görebilirmiyiz acana

  27. Elinize sağlık guzel ve kullanışlı görünüyor..Bende sizden esinlenerek tuvaleti kapatıp kedim için oda haline getiriyorum ..

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.